location image

Divadlo Na zábradlí

Anenské nám. 209/5, 115 33 Staré Město, Praha 1

Popis lokace

Od sezony 2013/2014 je ředitelem Divadla Na zábradlí Petr Štědroň, uměleckým šéfem Dora Viceníková a kmenovým režisérem Jan Mikulášek, tedy osvědčený umělecký tým brněnské Reduty. Jejich koncepce zvítězila ve výběrovém řízení vyhlášeném zřizovatelem Divadla Na zábradlí, Magistrátem hl. m. Prahy. Svoji první pražskou sezonu nazvanou Tradice v novém popsal Petr Štědroň v rozhovoru pro Divadelní noviny v listopadu 2013 takto:

„Chceme navazovat spíše na principy než na konkrétní tradici. Není důvod kopírovat, nejsme plagiátoři. Těmi principy jsou zájem o mnohdy nepříjemné téma, které rezonuje, inscenace, které zanechávají v divákovi stopu, kladou mu otázky a na něj nároky. Usilujeme o divadlo jako živé médium, to se dle mého názoru z českých kamenných divadel poněkud vytrácí.“

V duchu těchto slov byla první sezona pod novým vedením nutně plná změn. Postupně byly derniérovány tituly, které nekorespondovaly s novým uměleckým programem, což však nijak neovlivnilo šíři a bohatost repertoáru. Po dohodě s Národním divadlem Brno bylo na scénu DNz přeneseno během září a října 2013 šest titulů z brněnské Reduty: Korespondence V+W, Zlatá šedesátá, Europeana a Buržoazie (Viceníková, Mikulášek), Anna Karenina a Kabaret Kafka (rež. D. Špinar). V listopadu pak měla premiéru první inscenace vzniklá již na půdě Zábradlí - Šedá sedmdesátá (Viceníková, Mikulášek). Změny nastaly také ve složení hereckého souboru i administrativy. Svým hereckým potenciálem si brzy získali diváckou oblibu J. Plodková, J. Vyorálek, A. Kubátová, M. König, H. Hájek, P. Jeništa, J. Žáček a další, kteří spolu s dlouholetými členy DNz např. M. Sidonovou, L. Nohou, P. Čtvrtníčkem, J. Ornestem či M. Spurnou vytvořili umělecky silný kolektiv obdivovaný publikem a oceňovaný kritikou. Nezpochybnitelným důkazem tohoto tvrzení je nejen procento návštěvnosti, ale i ocenění inscenace Velvet Havel, která získala v Cenách divadelní kritiky vítězství ve všech kategoriích a vynesla Divadlu Na zábradlí titul „Divadlo roku 2014“, dále Cena Josefa Balbína 2014 pro inscenaci Kabaret Kafka či Cena Alfréda Radoka 2015 za Zlatá šedesátá.